همه چیز درباره آسانسور خورشیدی

4 out of 5
4
6 reviews
آسانسور خورشیدی

آسانسور خورشیدی

امروزه می دانیم که سرچشمه غالب شکلهای گوناگون انرژی مورد استفاده ما انرژی خورشیدی است. منشاء سوختهای فسیلی، جریان آب، باد، جزر و مد همگی از انرژی خورشیدی مایه می گیرند .

سوختهای فسیلی رو به پایانند و استفاده از انرژی جریان آب و باد و مانند  آنها نمی توانند تمام انرژی مصرفی جهان را تامین کنند .

طبق برآوردهای علمی درحدود 4.5 بیلیون سال ازتولداین گوی آتشین می گذردوتا5میلیاردسال آینده همچنان می توان آن را به عنوان یک منبع عظیم انرژی به حساب آورد .
خورشید به همه جا می تابد وچون همه جا هست هزینه ای برای کشف، استخراج ، انتقال و ذخیره آن پرداخت نمی شود و بصورت رایگان در اختیار همگان است .

تنها یک ساعت انرژی تابشی خورشید به زمین برابر مصرف یکسال انرژی کل مردم جهان است. اگر فقط یک درصد از صحرا های جهان مختص تاسیس  نیروگاه های خورشیدی گردد، همین مقدار برای تولید برق سالیانه جهان کافی خواهد بود .

کشور ایران نیز در نواحی پرتابش واقع است و مطالعات نشان می دهد که استفاده از تجهیزات خورشیدی در ایران مناسب بوده و میتواند بخشی از انرژی مورد نیاز کشور را تأمین نماید .

ایران کشوری است که به گفته متخصصان این فن با وجود 300 روز آفتابی در بیش از دو سوم آن و متوسط تابش 5.5-4.5  کیلووات ساعت بر متر مربع در روز یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی معرفی شده است .

برخی از کارشناسان انرژی خورشیدی گام را فراتر نهاده و در حالتی آرمانی ادعا می‌کنند که ایران در صورت تجهیز مساحت بیابانی خود به سامانه‌های دریافت انرژی تابشی می‌تواند انرژی مورد نیاز بخش‌های گسترده‌ای از منطقه را نیز تأمین و در زمینه‌ صدور انرژی برق فعال شود .

اکنون این نوآوری همگام با شرکت های شناخته شده در سطح بین الملل نظیرآسانسور خورشیدی شیندلر ساختSchindler آمریکا و کانادا به دنیای صنعت آسانسور در ایران قابل عرضه می باشد. پروژه های راه اندازی شده در ایران و افغانستان از نتایج این تحقیقات می باشد . یکی از مهمترین مزایای آسانسور خورشیدی  کمک به بهبود محیط زیست  با استفاده از انرژی های سبز در ساختمان ها می باشد .

صرفه جویی 75% در هزینه مصرفی انرژی الکتریکی از عمده دستاورد های این طرح می باشد .

با محاسبات اولیه بازگشت هزینه سیستم سولار در آسانسور حدود 6 سال بوده و بیش از 20 سال آسانسور با استفاده از انرژی الکتریکی رایگان به کار خود ادامه خواهد داد. شایان ذکر است “اولین دستگاه “آسانسور خورشیدی” در خرداد ماه امسال در یک ساختمان اداری واقع در تهران با حدود تعداد استارت 750 بار در شبانه روز نصب و راه اندازی گردیده است .

هم اکنون دوره آموزشی مربوط به این تکنولوژی درموسسه پیوندداده ها برگزارمیگردد.

 

4
4 out of 5
6 Ratings

Detailed Rating

Stars 5
3
Stars 4
0
Stars 3
3
Stars 2
0
Stars 1
0

{{ review.user }}

{{ review.time }}
 

Show more
Please, login to leave a review
Add to Wishlist
Duration: 10 ساعت
Video: 9 ساعت
Level: Advanced

آرشیو

ساعات کاری

دوشنبه8 الی 21
سه شنبه8 الی 21
چهارشنبه8 الی 21
پنجشنبهبسته
جمعهبسته
شنبه8 الی 21
یکشنبه8 الی 21

آخرین دیدگاه‌ها